Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca in Revisal: este valabil?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca in Revisal: este valabil?

Buna ziua,

De curand m-am angajat la o firma pe postul de asistent manager, dar la angajare am redactat doar o cerere de angajare, semnata si datata de mine. Angajatorul a zis ca trebuie sa o introduca in Revisal cat mai repede, alaturi de copiile dupa actele mele, iar pana in momentul de fata nu am semnat niciun contract individual de munca, ci doar aceasta cerere. De fapt, nici macar nu mi-a inmanat contractul pentru a-l citi, ci mi-a dat contractul unui coleg, nesemnat nici acela, zicand ca si al meu va fi la fel, cu eventualele modificari privind atributiile sau salariul. Pe site-ul CNAS, la sectiunea 'Verificare asigurat' apar ca neasigurat.
Prin urmare, concluzia este ca angajatorul nu plateste impozitele si contributiile pentru mine? Cat de legala este aceasta anjare doar pe baza unei cereri inregistrate in Revisal? Sau nu beneficiez deloc de statutul de 'angajat'?
Cererea de angajare nu se inregistreaza in REVISAL , ci c.i.m.

Prin urmare, pentru a verifica daca in REVISAL s-a completat si transmis contractul dvs de munca, depuneti o solicitare scrisa la angajator sa va elibereze copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs.

Refuzul angajatorului de a va elibera copii dupa aceste documentele prevazute la art. 8 alin. (3) din HG 500/2011, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

Probabil ca munciti la negru, ceea ce va da dreptul sa sesizati ITM-ul cu privire la situatia dvs.