Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare in grad - depunere ? /Cerere, data ? ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare in grad - depunere ? /Cerere, data ? /primire Bibliografie, examen si salariu marit ?

- la data de 01.10.2011 am fost promovata pe functie in gradul II
- la data de 01.10.2014 implinesc 3 ani de cand am fost promovata

- pt. promovarea in gradul I,
1 -cand trebuie sa depun Cererea de promovare ?
2 - cand va fi examenul de promovare ?
- se poate sustine si inainte de data de 01.10.2014,
pt. ca de la data de 01.10.2014 sa pot intra la plata cu salariul marit,
ca urmare a promovarii examenului pentru grad superior ?
3 - cand va trebui sa se anunte examenul si sa primesc Bibliografia pt. examen ?
- am facut rost si de acel Regulament
in care se spune ca:
"Pt. a participa ...... candidatul trebuie sa fi obtinut calificativul foarte bine
la evaluarea performantelor profesionale individuale
cel putin de 2 ori in ultimii 3 ani".

- deci, trebuie impliniti 3 ani si trebuie sa fie cel putin 2 evaluari cu f.bine

Dar, ....
- 1 .1. - promovarea in grad este obligatorie ?
sau
1.2. - este conditionata de necesitatile institutiei ?
- Adica, angajatorul va permite /va accepta sau nu
sa organizeze sau nu un examen de promovare
pt. ca un angajat sa promoveze un grad,
doar daca institutia are nevoie de un salariat mai pregatit ?
- pt. ca pt. acest lucru institutia va suporta un salariu mai mare catre salariat.

- exista in acest sens o conditionare pt. a se organiza sau nu
un examen de promovare a unui salariat ?
Ordonatorii principali de credite au obligatia sa stabileasca salariile de baza, soldele functiilor de baza/salariile functiilor de baza, indemnizatiile lunare de incadrare, sporurile, alte drepturi salariale in bani si in natura stabilite potrivit legii, sa asigure promovarea personalului in functii, grade si trepte profesionale si avansarea in gradatii, in conditiile legii, astfel incat sa se incadreze in sumele aprobate cu aceasta destinatie in bugetul propriu.
(art.6 alin.4 din Legea 284/2010)
Mii de multumiri si o zi frumoasa in continuare !