Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Anularea C.I.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Anularea C.I.

Sunt din Republica Moldova dar locuiesc in Romania. Pentru a depune actele de intrare la o universitate din Romania, am nevoie sa depun dosaru ca cetatean moldovean,insa nu pot deoarece detin C.I.. Pentru asta trebuie sa anulez cartea de identitate . Cum sa fac acest lucru?
Va adresati ambasadei dvs. de la Bucuresti. Nefiind cetatean roman autoritatile romane nu ba pot ajuta in acest demers.
Despre ce carte de identitate vorbiti, romaneasca?
Daca da, nu o puteti ''anula'' decat restabilindu-va domiciliul in Rep. Moldova.
Daca aveti dubla cetatenie nu va obliga nimeni sa renuntati la cetatenia romana pentru a putea beneficia de locurile alocate cetatenilor moldoveni. Probabil nu ati inteles bine, mai faceti o intrebare la secretariatul universitatii.