Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare asistent medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare asistent medical

Un asistent medical principal incadrat cu contract de munca pe perioada deteminata in cadrul Sectiei Medicina Interna sustine si promoveaza examen organizat pentru ocuparea unui post de asistent medical debutant in cadrul Compartimentului Neonatologie. Managerul unitatii, desi asistentul medical ocupase postul din Comp. Neonatologie, a precizat ca isi va desfasura activitatea tot la Sectia Medicina Interna, datorita unei lipse acute de personal in aceasta sectie.Respectivul asistent medical, desi stia ca va participa la concurs pentru ocuparea unui post de asistent medical debutant, dupa ce a fost declarat ocupant al postului solicita ca in situatia in cadre isi va desfasura activitatea tot in cadrul Sectiei Medicina Interna si nu in Compartimentul Neonatologie, sa ii fie pastrate drepturile salariale (pentru asistent medical principal) de care a beneficiat inainte de ocuparea acestui post. Cum este corect sa fie incadrat si retribuit, ca asistent medical debutant sau ca asistent medical principal?
Pentru vechea functie i s-a incetat raportul de munca?
Da. Asistentul medical a depus o cerere prin care solicita incetarea contractului de munca pe perioada determinata avand in vedere ocuparea unui alt post pe perioada nedeterminata.
In acest caz, nu are alta optiune decat sa accepte conditiile postului ocupat prin concurs.