avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare

lucrez la o firma cu renume si ne obliga sa lucram ore suplimentare -12 ore - dar sa ne semnam in condica 8 ore, inclusiv sambata si duminica, sarbatori legale si uneori chiar ture de noapte. Suntem angajati pe o perioada de 6 luni - ei au spus ca de proba. Cum trebuie sa procedez ca sa nu intru in conflict cu ei pentru ca automat ma vor da afara sau nu imi vor mai prelungii contractul. Mie mi se pare o situatie de neconceput.


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:29, 3 Septembrie 2014
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore de munca ioneliya38 ioneliya38 buna seara,am mare nevoie de ajutorul dvs,lucrez intr-o organizatie nonguvernamentala,programul meu fiind de duminica pana joi,de la 16,30-08,00.in condica de ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca olteanu62 olteanu62 Am 53 de ani si de 8 ani sunt salariat al Primariei Bucov, Prahova, in cadrul Serviciului Apa-Canalizare. Avand in vedere ca apa trebuie furnizata 24 de ore ... (vezi toată discuția)
Abuz funcție furtunaionel furtunaionel Buna ziua! Șeful meu ne solicita la ore de munca și după programul stabilit în contractul colectiv de munca, ore pe care nu le pontează și ... (vezi toată discuția)