Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... abuz funcție
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

abuz funcție

Buna ziua!
Șeful meu ne solicita la ore de munca și după programul stabilit în contractul colectiv de munca, ore pe care nu le pontează și pentru-care nu suntem plătiți. In contract s-au stabilit 8 ore/zi de luni pana vineri și liberi de sărbătorile legale. Firma este privata. Am lucrat și sâmbăta și in zilele cu sărbători. Dacă nu lucrez în aceste condiții începe a folosi un limbaj total necenzurat și instigator.
Cum trebuie procedat dacă continua asa?
Va mulțumesc!
Puteti depune o sesizare la ITM si/sau la Tribunal.
1. Munca suplimentară nu poate fi efectuată fără acordul salariatului, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident.

2. Nerespectarea dispozițiilor legale privind munca suplimentara sau a muncii in zilele de sarbatoare legala poate fi sesizata ITM-ului si/sau Inspecției Muncii.

3. Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.......
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.