Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde fac o plangere daca angajatorul abuzeaza de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde fac o plangere daca angajatorul abuzeaza de liberele legale?

Buna ziua,

Unde as putea face o plangere in cazul in care angajatorul ne cheama la munca in liberele legale de la stat, inclusiv sambata fara o remuneratatie in schimb? Mentionez ca si in zilele obisnuie de lucru se cere sa stam mai mult de 8 ore fara alta compensatie.
Multumesc!
La inspectoratul Teritorial de Muncă de la sediul angajatorului.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Ce compensaţii trebuie să primească salariaţii care lucrează pe 30 noiembrie şi 1 decembrie?

30 noiembrie şi 1 decembrie sunt, potrivit legislaţiei în vigoare, sărbători legale în care nu se lucrează. Astfel, salariaţii stau acasă în aceste zile şi se bucură, practic, de un weekend prelungit. Totuşi, persoanele care sunt nevoite să muncească beneficiază de compensaţii din partea angajatorilor.

Sursa : www.avocatnet.ro/content/art...
Era vorba despre unde se poate depune o sesizare si nicidecum despre modul de compensare a muncii in zilele de sarbatoare legala.
Cornel Vasile, Consilier juridic