Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incalcari Abuzive
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incalcari Abuzive

Buna ziua!Sunt instructor intr-o baza de agreement.Din Luna iunie anul current nu mi s-a mai platit decontul de combustibil pe motiv ca nu detin auto propriu,cu toate ca am acts doveditoare ca m-am deplasat de acasa LA munca.Decontul e agreat si semnat de ambele parti in oferta de angajare.Directorul general a garantat ca voi primi banii.In present acesta se face ca ploua.Am fost present LA munca in toate sarbatorile legale fara a avea in acord semnat dar mi s-a garantat remunerarea orelor lucrate.Nici pana in present nu am vazut un ban.Zilele libere nu am putut sa imi IAU deoarece programul celuilat instructor nu a permision asta.Condica de prezenta nu exists ci doar programul de lucru saptamanal cu orele lucrate de fiecare instructor.Pontajele Sunt facute sa dea bine dar detin si cele reale.Partea culminanta e can fiind in preaviz in s-a taiat accesul LA materialele necesare desfasurarii activitatii,deci nu mai putem desfasura activitatea.Mentionez ca pe demisie sunt precizate motivele :neplata decontului de combustibil,neplata orelor lucrate de sarbatorile legale,neplata orelor lucrate in weekend.As avea mare nevoie de sfaturi de specialitate.Va multumesc din suflet.
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic