Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emitere factura in euro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emitere factura in euro

Buna ziua!
Intrebarea mea este: daca pe teritoriul Romaniei se poate emite factura in euro intre doua societati cu sediul in Ro.
.Multumesc !
da, dar plata se va face în lei la cursul stabilit de parti
Multumesc mult ! dar as mai avea o intrebare....firma nu este platitoare de tva...dar factura emisa ar fi de 50000 euro si atunci se trece la tva....cand si cum se plateste tva ??
Plata se poate face si in euro cu respectarea regulamentului BNR iar in ctr sa fie stipulat acest lucru.
Daca in luna 09 treceti de pragul de TVA, pana pe 10.10 depuneti la anaf o declaratie si deveniti platitor incepand cu 01.11.
Vlajoaga Robert Mihai PFA, Consultant fiscal