Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copii din diferite casatorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copii din diferite casatorii

Buna ziua,
am si eu o intrebare, sa spunem ca e o familie cu 4 copii,dintre care 2 din alta casatorie iar parintele cu cei doi pe plus e singurul mostenitor al proprietatilor parintilor lui plus 1/2 din locuinta sa (cealalta impartinu-se egal intre cei 2 copii din prima casatorie), cum se imparte mostenirea in cazul decesului acestuia?

Va multumesc.
Situatia pe care o descrieti are nevoie de o precizare: ultima sotie a defunctului este in viata sau a decedat anterior ?
Rezolvatorul, Consilier juridic
Daca la mostenire vin doar copiii, atunci o sa se imparta in mod egal, cate 1/4 fiecare.
1/4 din patrimoniul existent in momentul decesului.
sotia este in viata si sunt inca casatoriti. Si daca vine si sotia la mostenire?
Aalana, utilizator
Din ce cuprinde masa succesorala- bunuri proprii care sunt cele mostenite de la parintii lui si partea lui din bunurile comune, sotia sa ( daca ii supravietuieste) va mosteni 1/4, iar copiii lui vor imparti egal 3/4.
Primii copii o vor mosteni pe mama lor, asa cum ultimii o vor mosteni singuri pe mama lor cand va veni vremea.
gi-jane2, moderator
Va multumesc !