Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... va rog sa imi raspundeti!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

va rog sa imi raspundeti!

Va multumesc ca imi acordati atentie!

Am o problema destul de spinoasa (cel putin pentru mine).
In anul 1980 am cumparat un apartament de 2 cam. Este si a ramas pe numele meu (prin credit de la stat si cu ajutorul parintilor). In anul 1988 m-am recasatorit cu sotul meu care avea 4 copii (copii care stateau cu mama lor). Am uitat sa spun, eu am un copil dintr-o alta casatorie.
As dori sa stiu daca cei 4 copii ai sotului meu au vreun drept asupra apartamentului meu.
Va multumesc.

Nu stiu ce s-a intamplat cu mesajul.

Am si eu o problema asemanatoare. Chiar m-ar interesa daca, copii sotului au drept asupra unui imobil cumparat de mine, mult inainte de casatorie.
Se poate stii?
Va multumesc/
~ Conținut șters la cerere ~
NU Bodealex.... copii nu au nici un drept asupra bunurilor comune ale parintilor lor, atata timp cat acestia sunt in viata. Copii au NUMAI drept de mostenire...

Pentru tara1

Copii, daca sunt doar ai sotului nu si ai dvs, atunci nu va mostenesc pe dvs.
Dar, in caz de deces si daca sotul dvs. va supravietuieste, atunci acesta va mosteneste pe dvs. (in cote care difera dupa cum aveti sau nu aveti copii cu acesta) si ceea ce va mosteni sotul dvs. de la dvs. se va imparti apoi, la moartea lui intre copii lui... Si tot asa putem discuta o gramada de variante...

romascanu, moderator
Va multumesc pentru raspuns.
Sigur ca sunt mai multe probleme de discutat.
Din cea de a doua casatorie, actuala, nu au rezultat alti copii.
Eu am un copil din prima, el are 4 tot din prima.
Cand am pus intrebarea cu drepturile copiilor lui, sigur ca am intrebat pentru cazul cand sotul meu (tatal copiilor) ar muri (Doamne fereste!).
Daca s-ar intampla asa ceva, copii ar avea dreptul la casa mea? Imi este tare frica sa nu ma dea din casa mea afara.
Va rog sa-mi raspundeti! Multumesc.
romascanu a scris:

(in cote care difera dupa cum aveti sau nu aveti copii cu acesta)

in cote care difera dupa cum aveti sau nu aveti copii (nu conteaza cu cine sunt copii e suficient sa existe copii cu drept de succesiune)