Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Situatia este urmatoarea: decedat in 2016, cu un divort pronuntat in 2007. Nu se cunoaste daca s-a mai recasatorit sau nu cu aceeasi persoana ulterior. Sotia (fosta sotie) apare pe o citatie de chemare a eventualilor mostenitori ca fiind deschizatoarea de dezbatere succesorala. Noi nu am stiut absolut nimic si nu ne-a anuntat nimeni despre aceasta moarte. Defunctul avea la momentul casatoriei asa: o casa, bun propriu, mostenire de la defunctii sai parinti, o sotie care nu se stie daca mai era sau nu sotie la momentul decesul, niciun fiu si o matusa in viata, adica sora mamei defunctutului, mama defunctului fiind de asemenea decedata. Vreau sa stiu si eu cat mosteneste matusa defunctului in situatia data din apartamentul in cauza si ce trebuie sa facem in cazul in care cu rea-credinta ni s-a ascuns decesul, iar succesiunea a fost deja dezbatuta fara stirea noastra. Va multumesc.
Daca defunctul nu era casatorit la data decesului iar matusa este cea mai apropiata ruda si este si singura ruda de acest grad, ea mosteneste singura intreaga masa succesorala. Daca succesiunea a fost dezbatuta puteti cere oricand anularea certificatului de mostenitor.

Mirrella P. a scris:

Situatia este urmatoarea: decedat in 2016, cu un divort pronuntat in 2007. Nu se cunoaste daca s-a mai recasatorit sau nu cu aceeasi persoana ulterior. Sotia (fosta sotie) apare pe o citatie de chemare a eventualilor mostenitori ca fiind deschizatoarea de dezbatere succesorala. Noi nu am stiut absolut nimic si nu ne-a anuntat nimeni despre aceasta moarte. Defunctul avea la momentul casatoriei asa: o casa, bun propriu, mostenire de la defunctii sai parinti, o sotie care nu se stie daca mai era sau nu sotie la momentul decesul, niciun fiu si o matusa in viata, adica sora mamei defunctutului, mama defunctului fiind de asemenea decedata. Vreau sa stiu si eu cat mosteneste matusa defunctului in situatia data din apartamentul in cauza si ce trebuie sa facem in cazul in care cu rea-credinta ni s-a ascuns decesul, iar succesiunea a fost deja dezbatuta fara stirea noastra. Va multumesc.

1. daca in urma divortului pronuntat in 2007 nu s-a facut partajul bunurilor comune, atunci sotia de care a divortat in 2007 are dreptul, teoretic la 50% din bunurile dobandite in timpul casatoriei.
2. restul de 50% din bunuri, vor face parte din masa succesorala ce va fi mostenita de mostenitorii legali ai defunctului .
3. Daca succesiunea a fost dezbatuta deja, pe intreaga masa succesorala, fara sa se tina cont, ca anterior dezbaterii succesiunii, ar fi trebuit sa existe si un partaj de bunuri comune, atunci fosta sotie a defunctului (cea de care a divortat in 2007) , poate solicita anularea certificatului de mostenitor.
E clar ca va trebuie un avocat!
1. Nu fac obiectul partajului bunurile proprii mostenite. Ca atare, chiar daca nu s-a facut partajul, apartamentul nu intra in discutie. Apartamentul defunctului era bun propriu, mostenit, la randul sau de la defunctii sai parinti.

2. In situatia in care, sa presupunem, la momentul decesului, era incheiata o casatorie valabila, fara copii, fara frati, ma intereseaza daca inteleg corect: matusa ar avea un sfert, in calitate de colateral ordinar.

3. Desi decesul a survenit in anul 2016, nu am fost anuntate nimic (eu fiind fiica matusii). In plus, aflu de pe Internet, incercand sa vedem totusi ce mai face varul meu ca a murit si ca eventualii mostenitori ai defunctului sunt chemati la notariat, intr-un dosar de succesiune deschis de... sotie, care, din cate cunosc, la momentul decesului nu mai avea calitatea de sotie, pentru ca intervenise divortul. Or, daca aspectul divortului nu a fost prezentat la notariat ca atare, e clar ca nici dna notar nu a avut de unde sa cunoasca ca a intervenit. Sincera sa fiu, daca nu exista niciun interes, eram anuntate si noi ca a murit, pentru ca FOSTA SOTIE AVEA DATELE NOASTRE DE CONTACT, CEL PUTIN PE ALE MELE IN MOD SIGUR. Deci a existat clar un interes ca noi sa nu stim.

4. In situatia in care a fost deja dezbatuta succesiunea, anuntul notarial gasit fiind unul din urma cu vreo sase luni, care ar fi calea juridica de urmat? Deci eu NU sunt fosta sotie, ca sa ne intelegem bine si nici nu avea ce sa conteste ea, cata vreme casa era bun propriu al defunctului.

Va multumesc pentru raspunsurile lamuritoare.
In cazul in care era casatorit la data decesului, da, cota sotiei este de 3/4 iar a matusii de 1/4.
Este posibil ca sotia sa se fi prevalat de faptul ca nu sunt rude de grad mai apropiat si sa fi declarat in fals la notariat (cu ajutorul a doi martori) ca defunctul nu a avut nici un fel de alte rude si ca era casatorit cu ea la data decesului ... a prezentat certificatul de casatorie, nu a spus nimic despre divort, martorii au confirmat si ei si astfel ea a devenit unic mostenitor ... este posibil. Daca s-a intamplat asta, puteti anula oricand certificatul de mostenitor.
Daca sotia era chiar casatorita la data decesului si a dezbatut mostenirea fara stirea dvs, este putin mai complcat. In ideea in care ati reusi sa demonstrati ca nu ati aflat data decesului decat acum 6 luni ati putea face o cerere de repunere in termenul de optiune succesorala (termenul e de un an de la data decesului si a expirat in 2017). In opinia mea, asta ar avea sanse de reusita scazute.
1. Da, e adevarat. Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii si nu formeaza obiectul partajului.
2. In cazul bunurilor proprii (intregi), matusa ar avea 1/4, iar sotia 3/4.
In cazul bunurilor comune, jumatatea sotului decedat s-ar imparti intre sotie (3/4, adica 3/8 + jumatatea ei, ar insemna o cota finala de 7/8) si matusa (1/4, adica 1/8).
3. La dezbaterea succesiunii, orice notar solicita in original actele de stare civila.
Calitatea de sot supravietuitor se dovedeste cu certificatul de casatorie.
Daca sotii au divortat la instanta certificatul de casatorie a fost oprit in original la dosar.
Apoi, daca ar fi sa solicitati de la starea civila un extras din registrul de casatorii, cu siguranta exista mentiunea desfacerii acesteia.
De asemenea, nu aveti nici o certitudine ca, dupa divort, fosta sotie nu a revenit la numele anterior casatoriei,
In concluzie, este foarte putin probabil ca fosta sotie sa reuseasca sa ascunda imprejurarea ca de fapt erau divortati.
4. Anularea certificatului de mostenitor.