Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren extravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren extravilan

Am un teren extravilan dat in arenda la o asociatie Agricola. Titlul de proprietate are inscrise doua suprafete aflate in parcele diferite. doresc sa vand o suprafata de 1Ha )una din parcele).
1. Care sunt actele necesare pentru vanzare
2. Care sunt taxele ce trebuiesc platite (teren categ.2)
3. Cumparatorul a propus si varianta ca el sa devina coproprietar cu un procent de ~30%. Care sunt avantajele si dezavantajele acestei propuneri.

Nota. Terenul nu are facuta cartea funciara
Primul pas, obligatoriu in cazul vanzarii, este înscrierea in Cartea funciara. Cand veti face aceasta operatiune inscrieti fiecare suprafata in mod separat in Cartea funciara. Ulterior mergeti la un notar care va va explica el pasii urmatori ( afisare la primarie 30 zile ) , etc.