Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale NEDEPUNERE BILANT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

NEDEPUNERE BILANT

Buna ziua,
Detin o firma pentru care nu s-a mai depus bilantul contabil de circa 5 ani. Firma nu a avut in aceasta perioada activitate.
Legat de aceasta situatie intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. In ce conditii aceasta companie poate redevenii activa, daca mai e posibil, potrivit legii ?
2. Care sunt pasii pentru radierea din registrul comertului ? In ambele cazuri daca e posibil as dorii informatii legate de costuri .
Multumesc.
Buna seara,

Daca nu ati depus bilanturi de 5 ani si nici declaratii in acest timp, ar trebui in primul rand sa vedeti daca firma mai exista, daca este activa sau daca e in dizolvare.
Dupa ce ati lamurit acest aspect, vedeti daca doriti sau nu sa salvati firma.
In oricare din cazuri, trebuie sa depuneti bilanturile restante la finante, aici cel mai probabil va spun ca ve-ti plati amenda pentru nedepunere in termen.
Astept mai multe informatii despre starea actuala a firmei ( activa sau inactiva la Finante) ca sa va pot da mai multe lamuriri vis-a- vis de procedura pe care trebuie sa o urmati. Va rog sa imi specificati daca firmei i s-a suspendat activitatea la Registru Comertului acum 5 ani, atunci cand ati hotarat sa nu mai desfasurati activitate.
Buna ziua,
Firma figureaza in prezent ca fiind inactiva, iar la Registrul Comertului nu s-a suspendat activitatea .
Multumesc.