Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Falimentul unei firme fara activitate
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Falimentul unei firme fara activitate

buna ziua,
am o problema cu o firma care este inactiva, defapt nu a avut niciodata activitate de 7 ani de cand este infiintata.
Cum se poate declara falimentul in cazul acestei firme.
O alta mare problema este ca nu a depus declaratiile fiscale de ani de zile.
Ce posibilitate exista sa inchidem firma bineinteles low-cost si rapid?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Nu se pune problema falimentului in cazul dvs. cata vreme firma nu a avut activitate, ea nu putea produce creante care sa atraga starea de insolventa. Prin urmare dvs. trebuie sa solicitati dizolvarea/lichidarea/radierea societatii. Cum asta implica costuri, va sfatuiesc sa nu faceti absolut nimic iar Registrul Comertului va face asta din oficiu.

Avocat Costi Boncu
Buna ziua,
va multumesc de intrebare, dar totusi firma are deja multi ani si nu s-a cerut acest lucru.
Oare de ce?
Ar trebui sa depun bilantul la jumatate de an pe zero sau sa ma duc sa cer la registrul comertului suspenadrea firmei?
Registrul Comertului nu procedeaza la radierea firmei din oficiu la un anumit termen, ci atunci cand constata lipsa oricarei activitati a acesteia.
In acest sens, e bine sa nu depuneti bilantul, ci efectiv sa asteptati. Orice demersuri veti efectua cu privire la firma ar putea sa contribuie la intarzierea radierii.

Avocat Costi Boncu
Bun, dar totusi in cat timp sa intampla asta? pentru ca daca nu depun bilantul ma amendeaza, pe mine ca administrator....
Vedeti ca a fost o perioada in care firmele au fost impozitate cu un impozit minim/forfetar.

Deci chiar daca nu ati avut activitate, este foarte probabil sa aveti datorii la buget, constand in impozitul respectiv si accesoriile aferente.

Referitor la neintocmirea si nedepunerea declaratiilor fiscale aferente si a bilanturilor , ar fi bine sa cititi prev. legii nr.85/2006 art. 138 lit. d)