Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... impozit forfetar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

impozit forfetar

as dori sa aflu daca din punct de vedere juridic o firma aflata in dizolvare voluntara sau insolventa este considerata in activitate deoarece am o firma pentru care registrul comertului a cerut dizolvarea pentru nedepunerea bilantului iar hotararea judecatoreasca este din data de 15 martie 2009 firma nemaiavnd nici o activitate din anul 2006 si o alta pentru care am cerut dizolvare voluntara si radiere iar prima incheiere de la judecator a fost data ca acceptare a dizolvarii in aprilie 2009.
Finantele ma pun totusi sa platesc forfetar desi am depus declaratiile cu suma 0 nu cu suma de forfetar impreuna cu sentintele respective. as vrea sa stiu din punct de vedere juridic ce pot face ca m-au zapacit de tot cu ANAF-ul lor
cititi Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei - actualizata la 26.11.2008
Din punctul de vedere al Finantelor firma dumneavostra este activa, deci datoreaza impozit minim. Chiar daca ati intrat in dizolvare veti datora impozit minim pana la data radierii societatii din Registrul Comertului. Se presupune ca pe durata dizolvarii dumneavoastra inregistrati venituri si cheltuieli.