Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati si incasari numerar catre si de la persoane ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati si incasari numerar catre si de la persoane fizice

In limita caror sume vor putea efectua firmele plati si incasari in numerar, catre si de la persoane fizice?

Aceste plati nu sunt plafonate prin lege, dar, daca suma platita depaseste 15.000 euro, trebuie raportata la O.N.P.C.S.B.
Am intrebat asta pentru ca se spunea prin aprilie-mai 2014 : Guvernul a aprobat astazi proiectul de lege pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată. Proiectul de lege va fi trimis Parlamentului, urmând să intre în vigoare după ce va fi votat de aleşi.
Parca am citit ca nu s-a votat dar nu eram sigura.
Multumesc.