Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Auditare contabila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Auditare contabila

Există obligativitatea auditării evidenţei contabile la asociaţiile de proprietari? Dacă da care sunt prevederile legale referitoare la această operaţiune?
Cine face această auditare? Ea trebuie solicitată de asociaţie?
Mulţumesc pentru răspuns.
Nu, nu este si nu este in nici un fel reglementată ! Auditul poate fi facut de un auditor autorizat si trebuie cerut de catre conducerea Asociatiei sau de catre Adunarea Generală a acesteia.
Asociatia de proprietari are o comisie de cenzori care verifica legalitatea activitatii mai ales din punct de vedere finaciar-contabil. Comisia de cenzori verifica permanent actele, constat greselile, face propuneri de reglementare a activitatii financiar-contabile si este obligata ca la fiecare adunare generala sa intocmeasca un raport si sa-l prezinte adunarii.
Fiind supravegheata in permanenta de comisia de cenzori, asociatia nu mai este supusa controlului si verificarii unor experti contabili din afara asociatiei.
Exceptie fac expertizele financiar-contabile punctuale solicitate de instante in cazul unor procese sau controalele facute de specialistii primarie in cazul unor sesizari....
Mulțumesc pentru răspuns!