Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita-urgent!!
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita-urgent!!

Buna,
Am si eu o speta de rezolvat ....help me please!!!!
1. Sirul evenimentelor:
19.03 09: -Creditoarea in temeiul titlurilor executorii, porneşte executarea silita la sediul debitorului
19.03 09: -Executorul judecătoresc întocmeşte Proces verbal de stabilire cheltuielor de executare conf.
art 388 C ρ Civ si. -Dispune poprirea conturilor debitoarei in temeiul art. 454 C ρ Civ.
24.03 09 : Debitoarea formuleaza/si introduce :
- Cerere la Judecătorie pt suspendarea provizorie a executării silite Dosar 2
25.03 09 - Instanţa se pronunţa si admite suspendarea provizorie a executării silite
26 03.09 - Debitoarea - Conlestatoare obţine certificat de grefa:
30 03 09 - Certificatul de grefa se depune la dosarul executional
24.03.09 : Debitoarea introduce:
-Cerere la Judecătorie pt contestatrea executării silite si suspendarea executării Dosar 1
31.03.09: -Terţul poprit emite o adresa executorului judecătoresc privind indisponibilizarea sumei
totale.
05.05 09 - Se respinge Suspendarea.executării silite in Dosar I.
06.05 .09 - Se obţine de catre Creditoare certificat de grefa pe care-l depune la dosar in vederea
continuării executării silite
2. Având in vedere certificatul de grefa (minuta) eliberat la data de ..mai 2009 de catre Judecătoria .... din
care rezulta faptul ca s-a dispus respingerea cererii de suspendarea Ia executare formulata de debitor-
contestator împotriva creditorului-parat si ca urmare, suspendarea provizorie dispusa in baza încheierii din
25 martie 2009 a Judecătoriei din dosar nr 1 nu mai operează, se va proceda la continuarea executării
silite: la consemnarea pe seama si la dispoziţia executorului judecătoresc a sumelor de bani poprite in
vederea eliberării sumei catre creditor.
( Evidenţiem, ca este un singur creditor in acest dosar exccutional, iar conform Adresei terţului poprit de indisponibilizare suma, nu exista alte popriri Înfiinţate anterior popririi noastre.)
3. Executorul judecătoresc in temeiul celor expuse la pct.2 in dosarul de executare silita trebuie sa dispună eliberarea sumei de bani consemnate conform art. 458 alin I . < Executorul judecătoresc va proceda Iu eliberarea sau distribuirea sumei de hani consemnate, numai după împlinirea termenului de 15 zile de la primirea dovezii de consemnare a acestei sume >.
4. In schimb Executorul judecătoresc in dosarul de executare silita nu va elibera suma de bani consemnata decât in temeiul art. 569 alin I < Eliberarea sau distribuirea sumei rezultate din executare se poate face numai după trecerea unui termen de 15 zile de Ia data depunerii sumei, când executorul va proceda după caz. la eliberarea sau distribuirea acesteia, cu citarea pârtilor si a creditorului care si-au depus titlurile
5. Gasiti argumente logice si legale de combatere a afirmaţiei expuse de catre executorului judecătoresc, privind continuarea executării silite, respectiv a face aplicare a ari. 569 alin 1 in speţa data.
Nu inteleg de ce ati prezentat atat de amplu speta desi erau suficiente doar punctele 4 si 5. Nu cred ca aveti o problema in cazul de fata. Este adevarat ca executorul va elibera suma in termen de 15 zile, asa cum prevede art. 458, dar distribuirea acestor sume se face in conformitate cu art. 569 cu citarea creditorului si a debitorului. Nu exista argumente de combatere pentru ca executorul judecatoresc procedeaza in conformitate cu legea.