Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Va rog,ma intereseaza cum sa fac sa transform custodia comuna a copilului,pronuntata dupa divort in custodia mamei.Mentionez ca tatal nu a platit nici ul leu pensie alimentara timp de un an si nici nu are grija de copil macar 2 ore pe luna.Multumesc anticipat!
Nu veti reusi daca el nu vrea.
Conform noului cod civil, aceasta problema este mai delicata.
Regula este aceea că, după divorţ, autoritatea părintească revine în comun ambilor părinţi (în limbaj obişnuit - „custodie comună”).

Excepţia: când există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi (părinte custodian). În această situaţie, celălalt părinte (părinte necustodian) păstrează dreptul de a veghea asupra modului în care copilul este crescut şi educat.
Pentru ce aveti nevoie de autoritate parinteasca exclusiva?
Intreb pentru ca autoritatea exclusiva este greu de obtinut, dar diversele situatii au diverse solutii.
Pentru neplata pensiei alimentare, daca aveti hot judecatoreasca si dl are venituri sau bunuri, treceti la executarea silita. Daca nu aveti hot judecatoreasca in care sa se specifice suma de plata incepeti prin a cere in instanta stabilirea pensiei de intretinere in bani.