Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... E obligatoriu prin lege sa ma identific cu buletinul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

E obligatoriu prin lege sa ma identific cu buletinul in fata instantei?

Nu gasesc in Codul de procedura civila unde scrie ca trebuie sa ma identific cu buletinul instantei. Puteti sa-mi indicati va rog legea? M-am identificat cu citatia primita de la judecatorie...
si de unde sa stie justitia ,ca dumneavoastra sunteti persoana chemata prin acea citatie ?
Act oficial cu poza (c.i., pasaport).Nu e valabil doar in instanta..ci peste tot unde vi se solicita sa va identificati.
Art. 219 C.proc.civ. - Verificări privind prezentarea părţilor

(1) Instanţa verifică identitatea părţilor, iar dacă ele sunt reprezentate ori asistate, verifică şi împuternicirea sau calitatea celor care le reprezintă ori le asistă.
....
separatistul a scris:

si de unde sa stie justitia ,ca dumneavoastra sunteti persoana chemata prin acea citatie ?

Cand am primit citatia cu care m-am identificat in fata instantei, m-am identificat cu buletinul ca sa primesc citatia

Mi-a raspuns dl. freelis. Multumesc. Conform legii metoda de identificare pare sa fie neclara, insa mentionez ca domnul din dosarul strigat chiar inaintea mea n-a prezentat buletinul si instanta i-a zis "te cred pe cuvant". Diferenta dintre mine si acel domn e ca eu sunt reclamant in dosarul meu si dansul parat intr-al lui. Mi se pare ca era mai important sa fie identificat un parat macar cu un act, decat un reclamant cu doua
eusaisapte, utilizator