Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un SRL poate face un contract de comodat auto pentru a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un SRL poate face un contract de comodat auto pentru a scapa de o masina?

Buna ziua!
Am o Dacia Logan din 2005, inmatriculata pe firma, si vreau sa o vand. Viitorul proprietar ar trebui sa plateasca o mie si ceva de euro timbru de mediu, asa ca iese din discutie vanzarea directa.
Intrebarea mea e daca pot face un contract de comodat intre SRL si viitorul proprietar persoana fizica, legal, la notar?
Iar daca nu, ce alte solutii am sa dau masina?
Multumesc!
Buna ziua,
Nu puteti face un contract de comodat deoarece societatea comerciala este o entitate cu scop lucrativ.