Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procura auto pentru Europa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procura auto pentru Europa

Buna ziua,sunt proprietarul fizic unui autovehicul care a fost inmatriculat in Romania pentru prima data in 2006 adica nu s-a platit taxa de prima inmatriculare.
Cum poate circula noul proprietar cu aceasta masina in Europa(in afara de Romania) fara sa plateasca taxa de timbru?
Exista vreo modalitate?
Nu inteleg ce legatura are taxa cu circulatul... daca nu vrea sa plateasca taxa, va circula cu actele masinii pe nunele dvs. daca vrea sa si-o inmatriculeze trebuie sa plateasca sau sa actioneze statul in judecata, nu mai stiu care e mai nou treaba cu taxa.
Ideea e ca pt a iesi din tara, nu ii trebuie imputernicire sau acordul dvs scris sau alte contracte.
gi-jane2, moderator
Cred ca am adresat eu intrebare gresit,reformulez.Daca vand masina cumparatorul a mentionat ca pentru a circula cu masina in Italia are nevoie de un contracat de comodat,de unde sa reiese ca el este proprietarul.

Mentionez faptul ca bunul imi apartine dar nu este pe numele meu.

Multumesc pentru raspuns!
Ca sa circule nu are nevoie, poate are alt motiv pt care vrea sa se înregistreze ca utilizator.
Proprietarul mașinii din acte sa ii faca un contract de comodat dacă zice ca asta ii e de ajuns.
Dvs poate va aparține în sensul ca ati platit pt ea sau ca ati folosit-o, proprietar e cel din acte.
Dacă vrea sa o înmatriculeze în Italia, nu îl ajuta contractul de comodat.
gi-jane2, moderator