Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Polita RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Polita RCA

Buna ziua. Am nevoie si eu de o parere / sfat / sugestie ...

Sunt proprietarul unei masini a carui polita RCA este in jur de 1500 RON pe 6 luni. Masina este pe numele meu, am 24 ani. Am inteles de la un broker daca fac un act comodat la un notar intre mine si tatal meu o sa platesc mai putin polita rca. Recomandati sa fac acest lucru ?
wh1sp3r, utilizator
se poate face asa ceva ?
Contractul de comodat transfera un alt drept (de folosinta) si nu cel de proprietate. Legea acorda despagubiri proprietarilor asigurati. In opinia mea, in caz de dauna nu sunteti asigurat.