Forum Discuţii juridice Executare silită poprire
Discuție deschisă în Executare silită

poprire

Buna ziua,

in cazul unei hotarari judecatoresti,executorul ce forma alege din punct de vedere legal? poprirea? sau bunurile?
Creditorul alege, executorul e mandatat sa execute. Daca suma ce face obiectul executarii, nu trece de 10 mii de lei, se pot executa venituri si alte bunuri mobile, iar peste 10 mii de lei, executarea poate fi si imobiliara.
multumesc este vba de 45000 se imparte atat la titular cat si la co-platitori? care este procedura?
Nu se imparte, fiecare raspunde in solidar.. caruia ii gaseste bunuri si bani, aluia ii ia, celalalt trebuie sa se indrepte impotriva titularului pt a recupera ce i s-a luat prin executare daca nu a avut vreun beneficiu.
se mai poate face contestatie la aceasta hotarare definiva? care s-a judecat in lipsa?
daca partea de bunuri mobile si imobile sunt supuse intr-un alt dosar de partaj,atunci CE SA MAI EXECUTE EXECUTORUL?
albastrelbyo, utilizator
V-ar fi util sa incepeti sa povestiti de la cap la coada.. sa spuneti despre ce e vb.