Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura executare silita contract asistenta juridica
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura executare silita contract asistenta juridica

Buna seara,

Imi puteti spune va rog care cum se procedeaza daca se doreste recuperarea onorariului neachitat intr-un contract de asistenta juruduca?
Ma intereseaza procedura, pasii de urmat si cam cat ar dura in instanta?
in cazul in care exista o neintelegere asupra onorariului convenit, instanta il poate micsora?
Multumesc
Unu. Potrivit dispozițiilor art. 31 alin. 3 din Legea nr. 51/1995 privind organizarea și exercitarea profesiei de avocat, contractul de asistenta juridica este titlu executoriu.
Doi. Dispozitiile din acelasi act normativ privind investirea cu formula executorie au fost abrogate implicit odata cu intrarea in vigoare a NCPC, urmand ca incheierea de incuviințare a executarii silite sa cuprinda, in partea sa finala, formula executorie consacrata prin art. 665 alin.7 NCPC.
Trei. Asadar, cererea de executare cu contractul anexat se adreseaza executorului judecatoresc. Instanta nu poate micsora onorariul cuprins in titlul executoriu in procedura incuviintarii executarii silite. Insa daca se face contestatie la executare, in cadrul contestatiei sumele cuprinse in contract pot fi micsorate.
Multumesc pentru răspuns. Nu sunt avocat si imi este un pic greu de înțeles.
Sa presupunem ca se merge cu contractul la executorul judecătoresc, apoi se merge in instanta pentru încuviințarea silită? Verifica cineva ca serviciile au fost îndeplinite pentru a se percepe onorariul? O data ajuns in instanta pentru încuviințare se poate face Contestație? Este corecta intelegerea mea? Pe mine ma informează executorul judecătoresc ca s-a început procedura executării silite? Sau ma trezesc cu poprire pe bunuri/ conturi?
Multumesc mult!
toy_story, utilizator
1. In procedura incuviintari executarii siline nu verifica nimeni daca serviciile au fost prestate sau nu.
2. Cererea de incuviintare a executarii o face executorul judecatoresc, nu creditorul.
3. Odata ce a inceput executarea silita executorul o sa va someze sau o sa va faca poprire. Imediat ce primiti somatia sau vedeti poprirea puteti face contestatie, contestand chiar titlul executoriu.
4. Trebuie sa stiti insa ca daca ati renuntat la contract fara niciun motiv serios si imputabil avocatului sunteti buna de plata.
Încă o întrebare se poate face poprire chiar daca se face Contestație la titlul de execuție?
Nu se poate discuta cu executorul si explica ca se executa un contract in care nu s-au efectuat serviciile?
Am înțeles de la alți avocati ca încuviințarea executării se face totuși in instanta. E corect?
Multumesc

Incuviintarea instantei se da de catre instanta, la cererea executorului, dar instanta nu verifica daca s-au prestat sau nu serviciile avocatiale.

Dvs nu aveti decat calea contestatiei la executare si - ca sa nu se instituie/continuie poprirea - sa solicitati suspendarea provizorie a executarii.