Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Oprire/perforare buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Oprire/perforare buletin

Este legala oprirea buletinului persoanei care isi schimba numele dupa casatorie, in momentul depunerii dosarului la starea civila? Sau perforarea acestuia dupa cununia civila? A mai fost aceasta intrebare pe forum si s-a prezentat un citat conform caruia perforarea ar fi legala. Am cautat legea 119/1996, intr-adevar era precizat acest aspect, dar dupa actualizarea acestei legi in 2012, nu mai este precizat.Nici in legea 105/1996 nu apar aceste stipulari. Consider ca este dreptul persoanei sa dispuna de buletin in tot acest timp, din moment ce sunt 15 zile la dispozitie dupa schimbarea numelui sa te prezinti pentru solicitarea unui nou buletin.
Baza legala este in HG 64/2011:
Art. 53
(1) După încheierea căsătoriei, ofiţerul de stare civilă anulează cartea de identitate a soţului care îşi schimbă numele de familie prin căsătorie; anularea se face prin tăierea colţului în care se află înscrisă perioada de valabilitate.
Nu este legala oprirea buletinului la depunerea actelor de casatorie intrucat in perioada de 10 zile pana la casatorie persoana se poate razgandi si in acest timp buletinul trebuie sa fie in posesia persoanei intrucat aceasta poate incheia acte sau se poate legitima oriunde. In schimb este cat se poate de legal ca la casatorie sa fie taiat buletinul celor care isi schimba numele intrucat uneori persoana pleaca in strainatate si uita sa-si schimbe buletinul, ulterior incheind acte( de nastere a copiilor, de cumparare a unor bunuri, etc) pe un nume pe care de fapt nu-l mai poarta.
Mi se pare ca aberam cu totii. Este o idiotenie de lege. Conform legii, dupa casatorie este un termen legal de 15 zile, timp in care persoana care si-a schimbat numele este obligata legal sa schimbe cartea de identitate. Atunci intreb si eu, de ce Dumnezeu exista aceasta lege cu anularea cartii de identitate imediat dupa cununia civila?! Va dau exemplul meu: Am vrut imediat ca dupa nunta, in saptamana urmatoare, sa plecam in "luna de miere". Ofiterul de la starea civila a taiat cartea de identitate a sotiei fara a o intreba in prealabil. Noi am avut "luna de miere" luata in afara Europei si a trebuit sa ne facem pasaport dar ce s-ar fi intamplat daca am fi avut concediul cumparat undeva in Europa unde era necesar sa avem doar cartea de identitate si nu am fi avut pasaport? Ne platea ofiterul vacanta platita si ratata din cauza anularii cartii de identitate? Schimbarea cartii de identitate este exclusiv responsabilitatea celui care schimba numele iar daca nu o face in termen legal, sa suporte rigorile legii

Justitiarul711 a scris:

Nu este legala oprirea buletinului la depunerea actelor de casatorie intrucat in perioada de 10 zile pana la casatorie persoana se poate razgandi si in acest timp buletinul trebuie sa fie in posesia persoanei intrucat aceasta poate incheia acte sau se poate legitima oriunde. In schimb este cat se poate de legal ca la casatorie sa fie taiat buletinul celor care isi schimba numele intrucat uneori persoana pleaca in strainatate si uita sa-si schimbe buletinul, ulterior incheind acte( de nastere a copiilor, de cumparare a unor bunuri, etc) pe un nume pe care de fapt nu-l mai poarta.