Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cota mostenita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cota mostenita

Exista 4 mostenitori,succesiunea s-a inchis iar unul dintre ei doreste sa scape de cota ce i revine,ceilanti 3 nu au banii, a intervenit un vecin si spune ca plateste pretul pe cota celui care doreste sa scape de ea.
Iesirea din indiviziune nu s-a facut sau vreun partaj.

Este posibil? o instrainare,cedare,schimb sau altele ??? nu exista cadastru
nu se poate face nimic până nu se face cadastrul. odată cu acesta se poate face și ieșirea din indiviziune.
Nici macar o promisiune notariala ? in ceace priveste cota parte .
dorinantik a scris:

Exista 4 mostenitori,succesiunea s-a inchis iar unul dintre ei doreste sa scape de cota ce i revine,ceilanti 3 nu au banii, a intervenit un vecin si spune ca plateste pretul pe cota celui care doreste sa scape de ea.
Iesirea din indiviziune nu s-a facut sau vreun partaj.

Este posibil? o instrainare,cedare,schimb sau altele ??? nu exista cadastru

Am gasit tot in acest forum!

Se poate ca mostenitorul unei cote parti sa faca o promisiune de vanzare autentica,notarul solicita: actele de identitate si dovada in acest caz actul de mostenitor.
Pentru sigurana ,cel care promite ca va cumpara solicita clauza: (suma /pretul a fost achitat integral , in cazul renuntarii din partea promitentului vanzator acesta va trebui sa plateasca dublu pretul)
Mergand mai departe ma intreb: Cine poate ataca acest precontract ?
Doar partea ce este lezata ..adica beneficiarul cotei parti.

Daca ,niciodata nu se va face iesirea si partajul, vinzarea nu va fi posibila niciodata.
Dupa 3 ani de la incheierea acestui ante' nici macar beneficiarul cotei nu mai poate ataca actul.
Promitentul cumparator se poate adresa in instanta pentru a cere o hotarare care sa tina loc de act de vanzare.

Daca gresesc rog corectati-ma :O
Dupa dezbaterea succesiunii, cota-parte din dreptul de proprietate, odata individualizata, poate fi transmisa catre un succesibil, cu titlu oneros sau cu titlu gratuit.

Antecontractul de vanzare -cumparare poate avea ca obiect un bun ( ori un drept ) ce va fi dobandit in viitor.

Transmiusiune dreptului de proprietate poate avea loc chiar daca nu este sistata starea de indiviziune prin partaj.

Dezbaterea succesorala, operatiune finalizata prin emiterea certificatului de mostenitor, care reprezinta titlu de proprietate, poate avea loc chiar daca o persoana nu este prezenta .( va exista o terta persoana, in calitate de mandatar, care sa reprezinte interesele coeredelui , conform procurii speciale ).

Instrainarea bunului indiviz, in materalitatea sa, poate fi facuta numai daca exista acordul de vointa al tuturor coproprietarilor, respectand regula unanimitatii.
( cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, prin act autentic, existand acordul de vointa al proprietarului ).

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Asadar, orice pact asupra unei mosteniri nedeschise este lovit de nulitate absoluta .( copiii vor culege bunurile succesorala dupa deces parintilor sai ).

Dezbateti succesiunea.

Succes.

este dezbatuta succesiunea si exista certificat de mostenitor, multumesc oricum,am luat legatura cu un notar,este posibila o promisiune legala autentica pe cota parte.
Apoi fara cadastru si fara iesire din ind. se poate numai in instanta si obtine o hotarare.
Apoi cel cu hotararea cere in instanta iesirea......daca ceilanti nu au ''timp'' Incurcate sunt caile avocaturii B-)