Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcoolemie la volan
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcoolemie la volan

Bună ziua,
Am avut un accident auto fără victime și pagube materiale în afară de mașina mea. Alcoolemia a fost de 0,85 la etilotest, presupun că undeva dublu la sânge. Eu ar trebui să plec din țară în următoarele săptămâni. Ce îmi recomndați să fac? Se ajunge la proces? Mă poate reprezenta un avocat eu fiind plecat?
Am înțeles că practica judiciară ar fi o condamnare cu suspendare și anularea carnetului...
Mulțumesc anticipat!
Cred ca ati studiat practica judiciara cu inculpatul prezent la judecata, oricum, e de recomandat sa va prezentati la organul de urmarire penala si apoi la instanta.
Aveti si posibilitatea sa incheiati cu procurorul un acord de recunoastere a vinovatiei dupa punerea in miscare a actiunii penale si puteti scapa mai repede.
Și pedeapsa care poate fi în cazul recunoașterii vinovăției? Se poate da o pedeapsă cu privare de libertate?
Daniel1923, utilizator
Se poate orice, depinde la ce acord se ajunge cu procurorul.
Mulțumesc pentru informații!
Se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei.

Art. 90 Efectele amanarii aplicarii pedepsei

(1) Persoanei fata de care s-a dispus amanarea aplicarii pedepsei nu i se mai aplica pedeapsa si nu este supusa nici unei decaderi, interdictii sau incapacitati ce ar putea decurge din infractiunea savarsita, daca nu a savarsit din nou o infractiune pana la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amanarii si nu s-a descoperit o cauza de anulare.

ART. 9*)
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;

b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;

c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;

d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.