Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Evitarea dublei finantari
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Evitarea dublei finantari

Am participat la un curs de ECDL cu finantare europeana printr-un proiect POSDRU, in anul 2012. Pot semna declaratia privind evitarea dublei finantari daca doresc sa urmez un curs de Inspector resurse umane, tot cu finantare europeana printr-un proiect POSDRU? In declaratie este mentionat: "declar pe propria răspundere că nu am mai beneficiat de nicio alta finantare europeana prin Fondul Social European, Programul Operational Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, pentru activitati similare cu cele ale proiectului POSDRU xxxxx Sustinerea egalitatii de sanse si promovarea...". Ce inseamna activitati similare? Sunt doar cele legate de cursuri/acticitati pe tema resurselor umane sau orice fel de curs facut cu finantare europeana prin proiect POSDRU?
activitati similare :
dupa dex:
SIMILAR, SIMILARE - este adj. si inseamna: analog, apropiat, asemănător, asemenea, corespondent, înrudit, (înv.) asemănat, podobnic, semănător.
Puteti urma prin POSDRU cate cursuri doriti/ gasiti, dar acestea sa nu fie similare-conform definitiei de mai sus. Cursul ECDL si cel de Inspector resurse umane nu sunt similare.

Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Multumesc!