avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... documente necesare intrare in ccc2, dupa somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

documente necesare intrare in ccc2, dupa somaj

buna ziua,

ma aflu in urmatoarea situatie: am iesit din ccc1, am continuat cu somaj, actualmente ma aflu in prenatal, urmand sa intru in postnatal, respectiv ccc2.

intrebare: ce documente imi sunt necesare de data aceasta pentru intocmirea dosarului de indemnizatie? cum fac dovada veniturilor de pana acum? cine mi le elibereaza?

astept raspunsul dumneavoastra,

va multumesc,

silvia c.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:47, 9 Septembrie 2014
1. Veti depune aceleasi acte care le-ati depus si cand ati intrat in CCC1.

2. Daca in cele 12 luni eligibile aveti si perioade de somaj indemnizat Agentia de Somaj va completeaza adeverinta tip (Anexa 2) cu veniturile din indemnizatia de somaj.

3. Cererea pentru CCC2 o faceti catre Agentia de Somaj.
Ultima modificare: Marți, 9 Septembrie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc frumos pentru raspunsul promt.
solicit insa cateva lamuriri: conform site-ului primariei constanta, este nevoie si de:

- stagiul de catizatie de la Casa de Pensii pentru celalalt parinte (ce reprezinta,in cat timp seelibereaza?)

- decizia de suspendare activitate cf. Codului Muncii, art. 51, lit. a (in cazul meu, care ar fi corespondentul?)

- cerere concediu, aprobata de catre angajator, cu mentiunea perioadei pentru care se opteaza (1 an / 2 ani) ( cererea o fac catre cei de la somaj? )

- adeverinta de venit cu veniturile realizate pe anul 2013 (fosta Fisa Fiscala) - se elibereaza de catre angajator (in cazul meu, deasemenea, cine mi-o elibereaza?)


va multumesc anticipat, inca o data.

silvia c.
1. - Adeverinta cu stagiul de cotizare se poate elibera si pe loc de catre Casa de Pensii.
- Daca in ultimii 2 ani Casa de pensii nu v-a trimis aceasta adeverinta acasa s-ar putea sa o primiti gratis, daca nu platiti 15 lei.

2. Vi se va elibera, de catre Agentia de Somaj, deciziz de suspendare a indemnizatiei de somaj.

3. In arspunsul meu precedent v-am spus ca cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj.

4. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) intra perioade de CCC si de somaj indemnizat atunci adeverintele va sunt eliberate de AJPIS si de Agentia de Somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrare in concediu crestere copil, dupa somaj silviacorniencu silviacorniencu buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie: beneficiez de somaj pana in 27. sept .2014, avand ca data probabila de nastere a celui de-al doilea copil, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie al 2-lea copil dupa concediu fara plata mirikeus mirikeus In acest moment sunt insarcinata cu primul copil urmand sa nasc in mai. Tare mult mi-as dori sa fac si pe al doilea bebe la o distanta de maxim 2 ani ... (vezi toată discuția)
Insarcinata in timpul concediului de crestere copil pana la 2 ani ioana.manuela76 ioana.manuela76 buna ziua! am ramas insarcinata pe perioada somajului si am beneficiat de cele 90 de zile de concediu medical 2014- 2015, pana ce am intrat in concediu ... (vezi toată discuția)