Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... documente necesare intrare in ccc2, dupa somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

documente necesare intrare in ccc2, dupa somaj

buna ziua,

ma aflu in urmatoarea situatie: am iesit din ccc1, am continuat cu somaj, actualmente ma aflu in prenatal, urmand sa intru in postnatal, respectiv ccc2.

intrebare: ce documente imi sunt necesare de data aceasta pentru intocmirea dosarului de indemnizatie? cum fac dovada veniturilor de pana acum? cine mi le elibereaza?

astept raspunsul dumneavoastra,

va multumesc,

silvia c.
1. Veti depune aceleasi acte care le-ati depus si cand ati intrat in CCC1.

2. Daca in cele 12 luni eligibile aveti si perioade de somaj indemnizat Agentia de Somaj va completeaza adeverinta tip (Anexa 2) cu veniturile din indemnizatia de somaj.

3. Cererea pentru CCC2 o faceti catre Agentia de Somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
va multumesc frumos pentru raspunsul promt.
solicit insa cateva lamuriri: conform site-ului primariei constanta, este nevoie si de:

- stagiul de catizatie de la Casa de Pensii pentru celalalt parinte (ce reprezinta,in cat timp seelibereaza?)

- decizia de suspendare activitate cf. Codului Muncii, art. 51, lit. a (in cazul meu, care ar fi corespondentul?)

- cerere concediu, aprobata de catre angajator, cu mentiunea perioadei pentru care se opteaza (1 an / 2 ani) ( cererea o fac catre cei de la somaj? )

- adeverinta de venit cu veniturile realizate pe anul 2013 (fosta Fisa Fiscala) - se elibereaza de catre angajator (in cazul meu, deasemenea, cine mi-o elibereaza?)

va multumesc anticipat, inca o data.

silvia c.
1. - Adeverinta cu stagiul de cotizare se poate elibera si pe loc de catre Casa de Pensii.
- Daca in ultimii 2 ani Casa de pensii nu v-a trimis aceasta adeverinta acasa s-ar putea sa o primiti gratis, daca nu platiti 15 lei.

2. Vi se va elibera, de catre Agentia de Somaj, deciziz de suspendare a indemnizatiei de somaj.

3. In arspunsul meu precedent v-am spus ca cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj.

4. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) intra perioade de CCC si de somaj indemnizat atunci adeverintele va sunt eliberate de AJPIS si de Agentia de Somaj.