Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzare imobil de la asociat catre firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzare imobil de la asociat catre firma

Un asociat poate vinde un imobil catre firma ?
DA.
Se intocmeste hotarare AGA prin care societatea hotaraste cumpararea imobilului, cu aratarea pretului, descrierea acestuia si desemnarea persoanei imputernicite sa reprezinte societatea la finalizarea actelor.
In fata notarului se prezinta vanzatorul (asociatul unic in calitate de persoana fizica) si cumparatorul, prin persoana desemnata sau administrator (care poate fi aceeasi persoana ca si vanzatorul, dar in alta calitate).
scuze, am retinut eronat calitatea de "asociat unic" al vanzatorului
da se poate.se face AGA si se ia aprobarea.se stabileste pretul, facand o evaluare a bunului, pentru a nu lasa loc de speculatii