avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acordul ambelor parti+partaj locativ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acordul ambelor parti+partaj locativ

buna seara,in data de 16.04.09,am avut infatisare pentru divort,in care am depus si o tranzactie intre soti pt impartirea spatiului locativ in care domiciliem amandoi+cei 2 copii majori,in chirie (icral),la aceea infatisare,am depus copie dupa contractul de inchiriere.Asupra divortului,s-au spus concluziile,ca suntem de acord cu desfacerea casatoriei,revenirea numelui meu,la cel avut anterior,fara alte cereri si ni s-a spus ca ramane in pronuntare,aici vreau sa va mentionez,ca la data infatisarii,contractul de inchiriere era expirat de 8 zile.Dupa 2 saptamani,am primit citatie ca este repus pe rol pt suplimentarea probatorului,privind contractul.Intrebarea mea catre dumneavoastra este urmatoarea,fiind un singur dosar,se poate da hotararea strict pt divort,daca cei de la icral tergiverseaza reinoirea contractelor,pe motiv ca nu au o baza legala,inca,pt reinoire?
Vreau sa va mentionez ca,sotul meu a fost de acord cu divortul,doar daca acceptam aceasta tranzactie,care sincer nu ma fericeste in nici un fel,avand in vedere ca trebuie sa locuim impreuna in continuare sub acelasi acoperis,chiar daca eu sunt titular de contract,chiar si asa,deja a inceput sa-si arate adevarata fata,prin injurii si violenta de cand am bagat divortul.Va multumesc din suflet pentu orice sfat.
Avand in vedere aceste date , se poate dispune incetarea contractului de inchiriere .Oricum , nimeni nu poate fi "constrans " prin vreo imprejurare , sa ramana in relatie , care , din varii motive , in speta violenta si agresiunea verbala , nu mai functioneaza.Asa incat , avand in vedere clauzele contractuale , contractul poate inceta, sau poate opera rezilierea acestuia.

Sotul nu va poate invedera sa existe desfacerea casatoriei in consideratia incheierii unei tranzactii , intrucat aceasta cauza e imorala si ilicita.Divortul putea opera , la fel de bine , din culpa exclusiva a acestuia , avand in vedere actele de agresiune pe care le exercita asupra dumneavoastra.Existenta unui contract nu intretine relatiile de familie , prin urmare , nu poate fi mentinut , doar din acest motiv .

Insa trebuie studiat , cu exactitate , in ce conditii inceteaza , respectiv opereaza rezilierea .(sau daca , intr-adevar , a exista vreo incetare a acestuia , dupa cum mentionati , de 8 zile.)

Va multumesc mult pentru raspuns,dar nu am cum sa reziliez contractul de inchiriere,as ramane pe drumuri,de la ICRAL ni s-a spus ca,pana se da o hotarare,ordonanta sau lege,vom sta in baza art 1437 cod civil,,,intrebarea era daca se poate da hotararea pentru divort doar,in acest caz,pana se da vreo lege,pt contractele acestea,ma gandesc ca o sa se taraganeze si divortul? chiar daca pt acesta nu mai este nimic de adaugat?
la urmatorul termen puteti solicita instantei sa se pronunte doar asupra capatului de cerere privind divortul .
urmand ca dupa suplimentarea probatoriului sa se pronunte si asupra impartelii spatiului lcoativ .
Stimata doamna,contractul este incheiat intre Dv,sot+2copii majori si ICRAL.Toti aveti drepturi egale asupra spatiului locativ.Cereti ICRAL sa va prelungeasca contractul in forma actuala.Cereti instantei sa se pronunte asupra divortului.In cele din urma introduceti o actiune in Instanta pentru evacuarea fostului sot pentru comportament abuziv!
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile date si atentia acordata problemei mele.

Alte discuții în legătură

Partaj locativ elyada elyada In data de 28 mai 2009 prin dijungerea capetelor de cerere dintre divort si partajul locativ,s-a dat hotararea definitiva si irevocabila pentru desfacerea ... (vezi toată discuția)
Icral diianna diianna BUNA SEARA! Sotul meu este titular al unui contract de inchiriere cu icralul,nici eu si nici copii nefiind trecuti in contract;acesta a hotarat sa se mute ... (vezi toată discuția)
Iesire din diviziune cu fostul icral vch2009 vch2009 Buna ziua, Nu stiu daca subiectul este incadrat bine, dar nu am stiut exact unde sa-l deschid. Daca este deschis gresit, rog un moderator sa mute subiectul ... (vezi toată discuția)