Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj locativ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj locativ

In data de 28 mai 2009 prin dijungerea capetelor de cerere dintre divort si partajul locativ,s-a dat hotararea definitiva si irevocabila pentru desfacerea casatoriei,urmanad ca la data de 25.06.2009 sa se judece si partajul locativ,printr-o tranzactie de comun acord,in care este vb de atribuirea fostului sot a unei camere din 3 intr-un apartament cu chirie la stat,in care sunt titular,desi domnul nu mai locuieste in fapt,de o luna de zile(chiar nu stiu de ce a cerut acest lucru)inghesuindu-ne pe mine si cei 2 copii majori(fata 19 si baiat22)in 2 camere,doar din orgoliu probabil si nici parte lui din contributiile de intretinere nu si le-a mai onorat de la data cand am inaintat actiunea de divort,intrebarea mea pentru dumneavoastra este urmatoarea,anul trecut,am zugravit,cu bani de pe un card de nevoi personale,pe numele meu,acum eu am ramas sa platesc banii pe card,suma ce se ridica la 2500 lei si a ramas si o restanta la banca in urma unor achizitii de electrocasnice,in valoare de 1600,suma ce nu a mai fost achitata din martie 2008,lucru ce a dus la urmarirea mea de catre o firma de recuperare credite,pot sa cer in instanta ca sa participe la achitarea partii lui din aceste datorii in acest partaj locativ?sau trebuie sa deschid alt dosar?fiind vb despre aceste sume,am inteles ca se achita o taxa mai mare,cam cat trebuie?nu as vrea sa cheltui mai mult decat primesc,pentru ca si asa am un salariu brut de 400,deoarece lucrez doar 4 ore.Va multumesc din suflet pentru orice sfat,pentru ca aceste datorii,ma omoara pshic,pur si simplu.
Banuiesc ca atat banii de care vorbiti (card si restanta la banca) au fost cheltuiti pentru zugravirea si cumpararea de electrocasnice pentru apartamentul suspus partajului.

In ceea ce priveste suma de 2500 lei din creditul pentru nevoi personale, suma pe care am inteles ati investit-o in zugravirea apartamentului si implicit a camerei sotului, aceasta se adauga la masa partajabila.

Aceeasi este situati si in cazul electrocasnicelor, afar de cazul in card ati cumparat electrocansice pentru alte persoane, ceea ce nu cred ca este cazul...

Partajarea se refera atat la creante, bunuri cat si la datoriile contractate de oricare dintre soti pentru uzul comun pe perioada casatoriei.
Partajarea bunurilor comune a celor doi soti se numeste partaj bunuri comune, nu partaj locativ. Daca vreti sa va prezentati in fata instantei cu o tranzactie, ar trebui sa aveti o discutie cu fostul sot si sa hotarati, de comun acord, cum impartiti si bunurile mobile achizitionate in timpul casatoriei (atat lucrurile cat si datoriile). Daca nu impartiti din start atat bunurile cat si datoriile, nu veti mai putea introduce o noua actiune de partajare a acestora.Alt aspect - datoriile acumulate pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sunt datorii comune. Cine ramane cu electrocasnicele preia si plata datoriilor pentru acestea sau proportional in functie de cum se impart. Cine ramane in continuare cu chirie in apartament suporta si cheltuielile legate de zugravit, ca doar beneficiaza de zugraveala.
Cat priveste apartamentul cu chirie ...Parca imi aduc aminte ca am citit in una din postarile dv ca si contractul de inchiriere a expirat...Nu puteti partaja in cadrul unui proces de partaj bunuri comune un apartament care apartine statului si pentru care platiti chirie. Atat timp cat nu aveti calitatea de proprietari ai apartamentului, ci de chiriasi, nu puteti sa il supuneti patajului. Mie nu mi se pare buna ideea de a lasa fostul sot sa stea intr-o o camera din apartamenti; veti avea numai batai de cap pe viitor. Cum veti calcula cat e cota lui pentru intretinere in situatia in care dv aveti doi copii majori care locuiesc in acelasi apartament? Cum veti calcula partea lui de chirie - veti imparti suma totala la suprafata apartamentului si o veti inmulti cu suprafata camerei pe care o va primi? Cum veti calcula partea lui pentru factura la curent electric?
m_ella2005 a scris:

Partajarea bunurilor comune a celor doi soti se numeste partaj bunuri comune, nu partaj locativ. Daca vreti sa va prezentati in fata instantei cu o tranzactie, ar trebui sa aveti o discutie cu fostul sot si sa hotarati, de comun acord, cum impartiti si bunurile mobile achizitionate in timpul casatoriei (atat lucrurile cat si datoriile). Daca nu impartiti din start atat bunurile cat si datoriile, nu veti mai putea introduce o noua actiune de partajare a acestora.Alt aspect - datoriile acumulate pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sunt datorii comune. Cine ramane cu electrocasnicele preia si plata datoriilor pentru acestea sau proportional in functie de cum se impart. Cine ramane in continuare cu chirie in apartament suporta si cheltuielile legate de zugravit, ca doar beneficiaza de zugraveala.
Cat priveste apartamentul cu chirie ...Parca imi aduc aminte ca am citit in una din postarile dv ca si contractul de inchiriere a expirat...Nu puteti partaja in cadrul unui proces de partaj bunuri comune un apartament care apartine statului si pentru care platiti chirie. Atat timp cat nu aveti calitatea de proprietari ai apartamentului, ci de chiriasi, nu puteti sa il supuneti patajului. Mie nu mi se pare buna ideea de a lasa fostul sot sa stea intr-o o camera din apartamenti; veti avea numai batai de cap pe viitor. Cum veti calcula cat e cota lui pentru intretinere in situatia in care dv aveti doi copii majori care locuiesc in acelasi apartament? Cum veti calcula partea lui de chirie - veti imparti suma totala la suprafata apartamentului si o veti inmulti cu suprafata camerei pe care o va primi? Cum veti calcula partea lui pentru factura la curent electric?

Contractul a fost prelungit pentru inca 5 ani,iar ca sa fie de acord cu divortul de comun acord(pentru al termina mai repede)in acelasi dosar a trebuit sa fiu de acord cu tranzactia in care lui ii revenea o camera.Deoarece prelungirea mai dura,am solicitat disjungerea cererilor,divortul s-a hotarat si a ramas ca pe data de 25.06,sa se judece tranzactia,Intrebarea mea era daca pot solicita acum si impartirea bunurilor comune si a datoriilor,sau trebuie sa fac asta separat,dupa partajul locativ?Sincer imi dau seama ca nu am facut bine semnand aceasta tranzactie,mai bine era sa fi lasat instanta sa hotarasca,dar mi-a fost teama ca imi lasa copii in afara contractului,ca lui sa-i faca loc.Acum e tardiv,am inteles ca nu mi-o mai pot retrage.Iar despre bunuri comune,nu am discutat,nu a ridicat inca nici o pretentie.
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
elyada, utilizator

elyada a scris:

m_ella2005 a scris:

Partajarea bunurilor comune a celor doi soti se numeste partaj bunuri comune, nu partaj locativ. Daca vreti sa va prezentati in fata instantei cu o tranzactie, ar trebui sa aveti o discutie cu fostul sot si sa hotarati, de comun acord, cum impartiti si bunurile mobile achizitionate in timpul casatoriei (atat lucrurile cat si datoriile). Daca nu impartiti din start atat bunurile cat si datoriile, nu veti mai putea introduce o noua actiune de partajare a acestora.Alt aspect - datoriile acumulate pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de divort sunt datorii comune. Cine ramane cu electrocasnicele preia si plata datoriilor pentru acestea sau proportional in functie de cum se impart. Cine ramane in continuare cu chirie in apartament suporta si cheltuielile legate de zugravit, ca doar beneficiaza de zugraveala.
Cat priveste apartamentul cu chirie ...Parca imi aduc aminte ca am citit in una din postarile dv ca si contractul de inchiriere a expirat...Nu puteti partaja in cadrul unui proces de partaj bunuri comune un apartament care apartine statului si pentru care platiti chirie. Atat timp cat nu aveti calitatea de proprietari ai apartamentului, ci de chiriasi, nu puteti sa il supuneti patajului. Mie nu mi se pare buna ideea de a lasa fostul sot sa stea intr-o o camera din apartamenti; veti avea numai batai de cap pe viitor. Cum veti calcula cat e cota lui pentru intretinere in situatia in care dv aveti doi copii majori care locuiesc in acelasi apartament? Cum veti calcula partea lui de chirie - veti imparti suma totala la suprafata apartamentului si o veti inmulti cu suprafata camerei pe care o va primi? Cum veti calcula partea lui pentru factura la curent electric?

Contractul a fost prelungit pentru inca 5 ani,iar ca sa fie de acord cu divortul de comun acord(pentru al termina mai repede)in acelasi dosar a trebuit sa fiu de acord cu tranzactia in care lui ii revenea o camera.Deoarece prelungirea mai dura,am solicitat disjungerea cererilor,divortul s-a hotarat si a ramas ca pe data de 25.06,sa se judece tranzactia,Intrebarea mea era daca pot solicita acum si impartirea bunurilor comune si a datoriilor,sau trebuie sa fac asta separat,dupa partajul locativ?Sincer imi dau seama ca nu am facut bine semnand aceasta tranzactie,mai bine era sa fi lasat instanta sa hotarasca,dar mi-a fost teama ca imi lasa copii in afara contractului,ca lui sa-i faca loc.Acum e tardiv,am inteles ca nu mi-o mai pot retrage.Iar despre bunuri comune,nu am discutat,nu a ridicat inca nici o pretentie.
Va multumesc din suflet pentru raspuns.

Si totusi in cazul de fata.vad ca se poate face,el vrea dreptul de a locui in casa in una din camere,nici mie nu mi se pare normal,mai ales ca aceasta locuinta a fost dobandita prin schimb de locuinta de catre mama mea in anul 1996,dar dupa 2 ani,dansa a iesit din contract cu conditia ca eu sa fiu titular de contract,dar declaratia care a fost obligata sa o dea,a fost de cedare pentru amandoi,pt ca eram casatoriti,acum termenul s-a amanat pentru data de 24 septembrie,pentru expertiza,acum chiar nu stiu ce trebuie sa fac,pentru ca nu stiu ce inseamna acest lucru si ce se poate intampla.Tot ce stiu este ca nu vreau sa ramana,pt ca nu mi se pare normal sa stau cu copii (22 baiat si 19 fata) in 2 camere,din care una este comuna cu bucataria.Am ajuns intr-un impas si asta pentru ca nu-mi permit un avocat,asa cum are el.:-/

Buna seara,as dori sa stiu in cazul mai sus mentionat,in caz ca ii este atribuita o camera,el spune ca o vrea ca sa o cedeze ficei,dar aceasta figureaza deja la mine in contract,s-ar mai putea face cedarea???si in ce conditii?
a doua intrebare,in tot acest timp,in care suntem in partaj,eu am adus imbunatatiri in tot apartamentul,pot cere sa imi achite cota parte din cheltuielile de la imbunatatiri?am inteles ca se numeste cerere de pretentii,dar cand este mai bn sa o fac,in timpul partajului,sau dupa?daca nu va retine pre mult mesajul meu,va multumesc anticipat pentru raspuns.
elyada, utilizator