Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul medical

Am citit ca pentru TBC pulmonara concediul medical este de 1 an in ultimii 2 ani. Intrebarea mea este daca in acest caz este nevoie sa mergi la comisie dupa 91 de zile de CM?
Verificati, in functie de diagnostic, la care durata se incadreaza persoana in cauza.
Nu este necesar avizul medicului expert decat dupa efectuarea duratei marite de concediu medical, la prelungirea acestuia pana la durata maxima.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 24
(1) Concediile medicale pentru incapacitate temporarã de muncã se acordã pe o duratã de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnãvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi pânã la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
(3) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este mai mare în cazul unor boli speciale şi se diferenţiazã dupã cum urmeazã:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã şi unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Naţionalã de Asigurãri de Sãnãtate, denumitã în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sãnãtãţii;
b) un an, cu drept de prelungire pânã la un an şi 6 luni de cãtre medicul expert al asigurãrilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã meningealã, peritonealã şi urogenitalã, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA şi neoplazii, în funcţie de stadiul bolii;
c) un an şi 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã operatã şi osteoarticularã;
d) 6 luni, cu posibilitatea de prelungire pânã la maximum un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru alte forme de tuberculozã extrapulmonarã, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
(4) Pentru obţinerea avizelor prevãzute la alin. (2) şi (3), medicul curant va întocmi un referat medical conform modelului prezentat în anexa nr. 8; referatul medical se va transmite la cabinetul de expertizã medicalã şi recuperare a capacitãţii de muncã din a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul asiguratul.
ana-cer a scris:

Verificati, in functie de diagnostic, la care durata se incadreaza persoana in cauza.
Nu este necesar avizul medicului expert decat dupa efectuarea duratei marite de concediu medical, la prelungirea acestuia pana la durata maxima.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 24
(1) Concediile medicale pentru incapacitate temporarã de muncã se acordã pe o duratã de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnãvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi pânã la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
(3) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã este mai mare în cazul unor boli speciale şi se diferenţiazã dupã cum urmeazã:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã şi unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Naţionalã de Asigurãri de Sãnãtate, denumitã în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sãnãtãţii;

b) un an, cu drept de prelungire pânã la un an şi 6 luni de cãtre medicul expert al asigurãrilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã meningealã, peritonealã şi urogenitalã, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA şi neoplazii, în funcţie de stadiul bolii;
c) un an şi 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculozã pulmonarã operatã şi osteoarticularã;
d) 6 luni, cu posibilitatea de prelungire pânã la maximum un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru alte forme de tuberculozã extrapulmonarã, cu avizul medicului expert al asigurãrilor sociale.
(4) Pentru obţinerea avizelor prevãzute la alin. (2) şi (3), medicul curant va întocmi un referat medical conform modelului prezentat în anexa nr. 8; referatul medical se va transmite la cabinetul de expertizã medicalã şi recuperare a capacitãţii de muncã din a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul asiguratul.

diagnosticul este tbc pulmonara care va fi si operata. este in concediul medical de aproximativ 95 de zile iar de la locul de munca i s-a spus sa se prezinte la comisie. nu am inteles la alin 2 si 3, dacaputeti sa imi spune-ti exact cand se face comisie in acest caz. multumesc
Nu exista comisie, este vorba de cabinetul de expertiza medicala de la casa de pensii, unde exista medici experti.
Pentru tuberculoza pulmonara durata de acordare a concediilor medicale este de 1 an. Asta inseamna ca abia dupa ce face 1 an de medical trebuie mers la medicul expert de la casa de pensii pentru a pune avizul pe certificatul medical, cu respectarea alin.(4) de mai sus.
Daca intre timp va fi si operat, durata se va schimba conform lit.c) la 1 an si 6 luni.
Din pacate, textul de lege nu spune clar acest lucru.
Eu am certificat in plata pentru durata de 1 an si nu am solicitat avizul medicului expert. S-au recuperate deja o parte din sumele platite de la casa de sanatate si nu au fost problem.
Luna aceasta, in 12 septembrie, se face 1 an, iar asiguratul va trebui sa aduca 2 certificate medicale: primul pentru perioada 01-12.09.2014 fara aviz, iar al doilea pentru perioada 13-30.09.2014 cu aviz. Toate celelalte certificate medicale care vor urma vor trebui sa fie vizate de medical expert.
Pentru siguranta dvs. intrebati si la casa de sanatate.
ana-cer, moderator
Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 28
Asiguraţii bolnavi de tuberculozã pulmonarã sau extrapulmonarã beneficiazã de concediu medical pânã la duratele maxime prevãzute de lege.

Acest articol inseamna exact ceea ce v-am spus mai sus. Se acorda medical pana la durata maxima, apoi este necesar avizul medicului expert.