Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare pers peste 45 ani
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare pers peste 45 ani

Buna ziua,
Se zvonea o data cum ca ar fi o lege ca daca angajezi persoane peste 45 de ani, somere iti da statul 3000 Ron, cu conditia sa aiba contract pe 2 ani.
mai exista aceasta lege?
Am o firma micuta si am angajat o femeie de 50 ani, liber profesionista de ani de zile.
As putea beneficia de acei bani de la stat?
Legea este in vigoare. Este vorba de Legea nr. 76/2002
Art. 85. - (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe perioadă nedeterminată şomeri în vârstă de peste 45 de ani sau şomeri care sunt părinţi unici susţinători ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 2 ani.
Indicatorul social de referinta social in vigoare = 500 lei
Persoana trebuia sa fi fost somer in prealabil ( inscris in evidentele AJOFM)
iar dvs sa nu fi avut raporturi de munca anterioare cu aceasta (ultimii 2 ani)
Multumesc mult.
OK, dar daca a fost somer acum 10 ani...se aplica?
1. Nu, trebuia ca la data angajarii la dvs. sa fi fost inscrisa la AJOFM in cautarea de loc de munca. Nu trebuia neaparat sa primeasca indemnizatie de somaj.
2. Daca era inscrisa la AJOFM, aveti noroc.
Multumesc frumos.
Si unde trebuie sa ma interesez?
La AJOFM sa primesc acest ajutor sau la fortele de munca
Cel mai bine o intrebati pe salariata dvs. Insa nu cred ca s-a inscris...