Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajati 45 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajati 45 ani

am primit o stire acum ceva timp referitoare la angajatorii care vor angaja persoane cu varsta de peste 45 ani vor fi scutiti de le anumite taxe, asa este? lamuriti-ma , va rog.
Conform art. 85 din Legea 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, angajatorii care incadreaza in munca pe durata nedeterminata someri in varsta de peste 45 de ani sau someri care sunt parinti unici sustinatori ai familiilor monoparentale, sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor incadrate din aceste categorii, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana angajata din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de serviciu cel putin 2 ani.
1. De fapt, suma primita de la AJOFM este formata din salariul minim pe economie din care se scade contributia datorata de unitate la fondul de somaj.
2. E bine sa cititi Legea 76/2002. Veti gasi in ea si alte fcilitati acordate angajtorilor. Dar cititi-le cu atentie, vedeti si ce obligatii aveti, nu numai drepturile.
O mica precizare, se acorda, conform ultimelor modificari:
Art. 85. - (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe perioadă nedeterminată şomeri în vârstă de peste 45 de ani sau şomeri care sunt părinţi unici susţinători ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 2 ani
Valoarea indicatorului social de referinta in vigoare este de 500 de lei.