Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca

Buna ziua,
cerind prin cerere scrisa copii ale actelor din dosarul personal am vazut ca aveam contract individual de munca si fisa postului semnat in anul 2011 de a carui existenta nu stiam(nu ni s-a adus la cunostita) semnat de altcineva (nu stiu cine). Mentionez ca primul contract individual de munca l-am semnat in 2003 in care era specificat ca durata de lucru era de 12 ore cu 36 repaos, la al doilea timpul de lucru se reduce la 8 ore desi in pontaj apar ca lucrind 12 ore.
ce as putea face in aceste cazuri?
Puteti depune o plangere penala pentru savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata.

De asemenea, puteti solicita ITM-ului un extras REVISAL cu privire la situatia contractuala existenta in baza de date la acel angajator.