Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate o universitate sa refuze sa semneze un contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate o universitate sa refuze sa semneze un contract cerut obligatoriu la locul de munca?

Buna ziua.
In ultimele zile intampin o problema cu una dintre universitatile private de la noi din tara. Am avut ocazia de a fi aleasa pentru un internship la una dintre cele mai mari companii din Romania. Inainte de a incepe acest internship, e nevoie ca Universitatea la care sunt sa semneze un contract, o conventie privind stagiul de practica.

La universitate nu raspunde nimeni din luna iulie iar cand am mers direct acolo, presedinta era in vacanta. Rectorul a refuzat sa semneze deoarece "nu intra in indatoririle lui". Ok, am zis. Revin pe 10 septembrie, cand doamna vine din vacanta. Am revenit la universitate, doamna a venit din vacanta insa nu vine pe la facultate. Secretara refuza sa o sune pe motiv ca "s-ar enerva". Mentionez ca ei refuza sa imi dea nr de telefon al doamnei respective, sau macar o adresa de e-mail, pe motiv ca e interzis.

Ce mai pot face in acest caz? Le-am explicat ca e urgent, mie imi trebuie semnatura ca sa pot incepe lucrul. Este normal sa refuze sa imi faca legatura cu presedinta universitatii, avand in vedere ca e urgent si ca eu le platesc lor sute de euro in fiecare an? Ce presiune sa mai pun pe ei?

Multumesc.
Se poate refuza un astfel de document .

Legea nr.258/2007
Art. 4
(1) Practica elevilor si studentilor se organizeaza si se desfasoara pe baza unui contract-cadru de colaborare sau a unei conventii, dupa caz, incheiata intre organizator si partenerul de practica.

Art. 3
(1) Organizatoul de practica este unitatea sau institutia de invatamant preuniversitar, respectiv universitar, care desfasoara activitati instructiv-educative si formative.
(2) Partenerul de practica este o societate comerciala, o institutie centrala ori locala sau orice alta persoana juridica ce desfasoara o activitate in corelatie cu specializarile cuprinse in nomenclatorul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului si care poate participa la procesul de instruire practica a studentilor si elevilor.