Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia Bloc a decis: Date de contact sau Amenda 500 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia Bloc a decis: Date de contact sau Amenda 500 lei. Este legal?

Buna ziua,

Asociatia blocului in care locuiesc a decis, printr-o adunare care a avut loc recent, ca toti locatarii sa aduca la Administratie datele de contact ale unei persoane din afara locuintei, obligatoriu pana la sfarsitul lunii Octombrie.

Desi poate inteleg necesitatea unei astfel de actiuni, si nu ma deranjeaza sa ma duc la Administratie sa scriu pe-o lista o persoana de contact, ma deranjeaza faptul ca "s-ar aplica o amenda" (de 500 de RON) daca nu ne conformam.

As aprecia mult daca imi puteti spune daca aceasta Amenda poate fi acordata Legal, daca nu accept sa ofer datele de contact ale unei persoane din afara locuintei.

Contravine legii care priveste dreptul de a solicita si prelucra aceste date? De asemenea, Administratia este o institutie abilitata sa dea amenzi?

Va multumesc,
Lucian
in urma unei decizii a adunarii generale, asociatia de proprietari poate aplica amenzi.
in cazul in care nu sunteti de acord cu aceasta decizie, o puteti ataca in instanta.
Va multumesc pentru informatie!
Parca s-a mai facut vorbire ca as. prop. nu poate da amenzi...

In fine, este important ca ati inteles utilitatea masurii luate de AG a proprietarilor de a se lasa o adresa de contact sau chiar nr. dvs de mobil pentru ca as. prop. sa va informeze despre o situatie de urgenta.
Va dau un singur exemplu, ultimul de care stiu si la care nu m-am gandit ca s-ar putea intampla:
O proprietara pleaca in oras, zice dansa ca a incuiat usa de la intrare, dar neatenta, incuie usa care nu era inchisa corect, deci „incuie” usa in pozitie deschis. Pleaca in oras si-si vede de treburi. Un vecin vine acasa si observa usa semi-deschisa. Dupa 30 minute, observa aceeasi situatie si actioneaza soneria - nicun rezultat... Omul stiind grija deosebita a vecinii in legatura cu securitatea intrarii in locuita, suna la sectia locala de politie (vecina nu lasa niciun nr. de telefon - desi are un mobil in permanenta la dansa), explica situatia. Sunt trimisi doi lucratori, fac si ei manevra cu soneria si cum rezultatul a fost zero, nu au intrat in casa ci au procedat la paza usii, cam trei ore...
Vine proprietara si ramane surprinsa de prezenta celor doi lucratori de politei. Acestia o pun sa verifice casa, sa observe daca lipseste ceva. Proprietara sta la et. 4, deci era mai greu ca cineva sa-i forteze usa, totusi, dupa verificarile impuse, proprietara declara ca totul este in ordine, multumeste celor implicati, dar nu-si poate explica in niciun fel cum s-a facut sa „incuie usa de trei ori” fara sa observe ca de fapt usa (metalica) nu era inchisa complet...
Acesta este un exemplu, dar mai sunt inca vreo suta in care puteti sa lasati un nr. de telefon, al dvs. sau a unui vecin, ruda, etc. care intro situatie de urgenta sa se apeleze pentru rezolvare.
Faza cu amenda, ignoratio - mai ales ca nu o sa se aplice in cazul dvs...
Multumiti pentru o informatie gresita cat roata carului, asociatia de proprietari nu are dreptul si nu are competenta de a aplica amenzi!!
Doamna avocat poate ne dati si noua legea in care scrie ca asociatia aplica amenzi!!
Datele de contact sunt bine sa fie la asociatie in cazul in care proprietarul nu este acasa si se intampla ceva in acel apartament sau intr-un apartament invecinat (se sparge o teava, inundatie, etc), nu o sa va dea cineva un telefon fara un motiv foarte bine intemeiat.
ContSters241232, utilizator
Asociatia de proprietari nu are dreptul de a aplica amenzi.
Este ilegal.