Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Prescriptie impozit pe venit
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Prescriptie impozit pe venit

Buna ziua.
O firma (PF.A) a intrat in insolventa si a fost radiata in anul 2012
Pentru impozitul pe venit , stabilit la aceasta firma in anul 2010,, care este termenul de prescriptie.
VA multumesc.
Codul de Procedura Fiscala prevede urmatoarele:

"Art. 91 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.

(3) Dreptul de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.

(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârşirii faptei ce constituie infracţiune sancţionată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă."