Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Cand iti permite legea sa pleci de la un loc de munca prin demisie si cand prin transfer?
Daca pleci prin demisie vechimea acumulata pana atunci va fi adunata cu cea de la urmatorul loc de munca?
Angajatorul este obligat in vreun fel prin lege sa iti aprobe transferul?

multumesc.
Nu mai exista sa pleci prin "transfer".
Vechimea nu se pierde in niciun caz, vorbim de vechimea la pensie, nu de alta vechime.
@ amy57

1. Legea nu impune nicio astfel de permisune. Transferul nu mai exista reglementat din 2003.

2. Incetarea c.i.m.prin orice modalitate nu afecteaza vechimea in munca.

3. Angajatorul nu are nicio astfelde obligatie, intrucat transferul nu mai exista prevazut in Codul Muncii.

4. Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.