Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administratorul fara nimic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administratorul fara nimic

Speta este: un administrator (asociat unic) al unui srl nu are nimic pe numele lui, nici venituri, firma este in incapacitate de plata, venituri=0. Care este raspunderea lui si cum se poate recupera prejudiciul (firma are datorii la ANAF-notificari de executare, credit neplatit la banca-cu notificari de executare, si datorii la furnizori-se fac si aici demersuri de executare) avand in vedere ca pe numele firmei sunt doar niste birouri de care firma/administratorul se poate dispensa oricand.
Obs.: administratorul nu are nici masina, nici locuinta, nici venituri si nu a instrainat nimic din firma (nici nu prea ar avea ce... :O), aproape doarme pe strazi :).
S-a deschis deja procedura insoventei?
Care sunt motivele pentru care a intrat in incapacitate de plata? A luat un credit de la banca ... in ce scop l-a luat si pe ce s-au dus banii?
Inca nu s-a deschis procedura insolventei - administratorul nu are bani sa faca aceste demersuri, probabil o vor face creditorii.
A intrat in incapacitate de plata pentru ca nu are clienti (firma este noua-din 2012 cu doar 2 angajati) si nici bani sa-i faca: masina, bani de benzina, marketing...etc. A luat credit de la banca sa-si cumpere 3/4 birouri si 3/4 calculatoare, sperand ca afacerea va merge. Si sunt garantate bancii aceste bunuri.
Astept un raspuns...
Multumesc anticipat!