Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorie banca- termen prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorie banca- termen prescriptie

in cat timp se prescrie o datorie la banca?
Prescriptia generala este de 3 ani si se aplica daca in acest termen creditorul nu ia nici o masura pentru recuperarea prejudiciului.
Orice notificare formulata de banca cu privire la creditul restant se presupune ca a fost facuta in scopul recuperarii creantei, iar termenul mentionat anterior se calculeaza de la data cand banca nu a mai efectuat nici un demers pentru recuperarea acesteia.
ce masura poate lua banca? darea in judecata? s-au notificarile scrise sau telefonice sunt considerate ca masuri de prelungire a prescriptiei?
Banca poate intreprinde masuri de executare silita. Notificarile fac parte din procedura prealalbila, premergatoare executarii silite.
Deci as putea sa inteleg ca fiecare adresa de genul: "Banca a declarat intregul credit in suma de ... scadent la data de .... Daca nu veti achita suma in termen de... zile de la data primirii prezentei, se va trece la executarea silita" va prelungi termenul de prescriptie? Pentru ca in fapt Banca nu trece la executarea silita, dupa cateva luni mai trimite o adresa identica, avand doar data schimbata pe ea... Ce spune legea in acest caz? Banca poate "s-o lungeasca" la nesfarsit asa?? Multumesc!!