Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... nu pot achita un credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

nu pot achita un credit

Buna ziua. In 2006 am luat un credit de nevoi personale la care am reusit sa platesc ratele pana anul trecut cand am ramas fara venit.Acum am primit de la banca o instiintare prin care sunt anuntat ca acel credit a trecut spre executare . Va rog sa-mi spuneti ce dumnezeu se va intampla si la ce sa ma astept
Creditul poate fi cesionat de catre banca unui recuperator,care se subroga in drepturile bancii si devine noul dvs creditor,operatie ireversibila .
Recuperatorul va solicita executarea creditului,va obtine prin instanta titlu executoriu in baza caruia va dispune excutarea dvs silita
Contactati recuperatorul in vederea negocierii unei esalonari de plata a creditului
desi pare pate foarte supid ce dumnezeu sa execute de la mine o societate care este in insolventa ca banii respectivi i-am imprumutat pentru a deschide aceasta societate
Prin demararea procedurii de executare silita ,creditorul dispune demersuri pentru recuperare credit,indiferent de situatia dvs de insolventa.
Titlul executoriu poate fi executat silit o perioada bine precizata ,in care ,eventualele dvs bunuri ,sau sume cu tltlu de retributie ,pot fi executate pana la concurenta creditului restant
Creditul de nevoi personale l-ati luat pe numele dvs, nu? Mare atentie ... ca ptr a-si recupera suma respectiva pot sa se indrepte asupra bunurilor detinute de dvs! Si daca nu aveti alt bun in afara de apartament? De aceea vi s-a zis sa va contactati recuperatorul ca sa ajungeti la o intelegere... si nu sa recurga la alte actiuni!
olivian anghel a scris:

desi pare pate foarte supid ce dumnezeu sa execute de la mine o societate care este in insolventa ca banii respectivi i-am imprumutat pentru a deschide aceasta societate

daca este pe firma creditul pot atrage raspunderea patrimoniala a administratorului.

reveniti cu mai multe detalii