Forum Discuţii juridice Executare silită Parinti mei au o rata la banca
Discuție deschisă în Executare silită

Parinti mei au o rata la banca

Parinti mei au o rata la banca de 270lei in ultimul an nu au avut un loc de munca sau un venit (sunt caznici). Sunt singurul din familie care lucreaza am un salariu de 700 din care trebuie sa luam paine si mancare , daca ne descurcam si cu mancarea.
Mentionez k mama la girat pe tata sa ia un imprumut pt nevoi personale pe termen de 10 ani sau dus 4 ani cu greu.
Daca parinti mei nu platesc rata la banca ca nu au. Ce lise poate inampla ?
Pot fi executati silit. Executorul va lua tot pana acopera suma+cheltuieli de executie
Este important sa mentionati daca acel credit pentru nevoi personale, contractat de tatal dvs, a fost garantat cu vreo garantie reala, in speta cu una imobiliara. Daca este un credit negarantat, iar mama dvs este garant, iar parintii au un imobil in proprietate (se verifica la Administratia Financiara), acesta poate fi urmarit de creditor, dupa ce in prealabil, acesta a epuizat toate caile amiabile de recuperare a debitului. In plus, banca poate declara scadenta anticipata a creditului, dar acest lucru, este de studiat relecturand contractul de credit, la capitolul obligatiile imprumutatului. Daca serviciul datoriei a depasit 90 de zile, ceea ce este cazul dvs, banca poate vinde creanta sa unei societati de recuperare debite, care urmeaza sa-si contacteze si sa notifice clientii rau platnici, pentru a stabili modalitatea de recuperare a creditului, in integralitatea sa. Asadar, va sfatuiesc sa luati legatura cu finantatorul, sa prezentati documente justificative din care sa rezulte imposibilitatea reala de plata a titularului de credit si garantului si sa vedeti ce masuri a intreprins banca in acest moment. Succes, oricum......:(