Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchiriere apartament proprietate srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchiriere apartament proprietate srl

Aş dori să ştiu daca pot închiria unei persoane fizice un apartament care este proprietatea unui srl . Apartamentul nu este nici sediu social ,nici punct de lucru, acesta fiind cu destinaţie locuinţă. Menţionez ca este luat prin credit ipotecar.
Daca aveti in obiectul de activitate codul caen pentru inchiriere imobile precum si certificat constatator de la Registrul comertului, da se poate inchiria apartamentul unei persoane fizice.
Nu am în activitate aşa ceva. Societatea are cod caen 8623 parcă, - servicii stomatologice.
Se poate adauga cod caen pentru închiriere?
Buna ziua,

Intr-adevar, puteti inchiria apartamentul numai daca societatea are ca obiect de activitate si inchirierea.

Avand in vedere ca societatea in acest moment functioneaza in baza OG 24 / 1998 privind organizarea si functionarea cabinetelor medicale, acest act normativ impune obiect unic de activitate, si anume CAEN 8623 - activitati de asistenta stomatologica. Nu aveti posibilitatea adaugarii unui cod CAEN suplimentar.

Aveti insa posibilitatea de a ceda gratuit folosinta (prin contract de comodat) unei alte persoane fizice / juridice car, la randul ei, sa poata incheia un contract de inchiriere.

Succes!
Va mulţumesc
LegalToBusiness a scris:

Aveti insa posibilitatea de a ceda gratuit folosinta (prin contract de comodat) unei alte persoane fizice / juridice car, la randul ei, sa poata incheia un contract de inchiriere.

Din punctul de vedere al meu, al codului fiscal si a practici fiscale a organelor de control, societatile comerciale se infiinteaza in scopul de a obtine profit si nu in scopuri caritabile, fapt pentru care contratul de imprumut cu titlu gratuit (comodatul) nu are ce cauta in situatia de fata. In scopuri caritabile se infiinteaza alte entitati, care (invers de data asta) nu sunt destinate profitului personal.
trandafir2, moderator