Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte pasaport pt copil minor un parinte plecat in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte pasaport pt copil minor un parinte plecat in strainatate

Buna ziua.As dori sa plec cu copilul meu de 2 ani la Londra dar tatal e acolo si nu stim cum se face procura de acolo,la ambasada si trimisa prin posta? Sau daca vine tatal acasa si facem impreuna cererea pt pasaport si apoi pleaca,mai trebuie ceva hartie pentru cand plec doar eu cu copilul? Va multumesc.
Daca vine el in tara, depuneti impreuna actele pt pasaport si da declaratie la notar prin care isi exprima acordul sa iesiti din tara dvs si copilul.
Daca da declaratia la ambasada sau consulat, va da acordul si pt pasaport si pt a pleca din tara intr-o singura declaratie , dar in mai multe exemplare pt ca unul ramana la serviciul pasapoarte. Le trimite prin posta.