Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Radiere nume mama in certificat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Radiere nume mama in certificat

Se poate radia numele mamei de pe certificatul de nastere, avand in vedere faptul ca persoana este adulta? Mai precis, am fost abandonata la nastere de catre mama si m-a crescut tatal, majora fiind, vreau ca pe certificatul meu de nastere sa apara doar tatal iar in dreptul mamei -. Se poate?
Multumesc anticipat.
Din punctul meu de vedere NU!
Nu, in certificat e scris la numele mamei cea care v-a nascut, asta nu are legatura cu calitatea ei de mama sau ce simtiti dvs fata de dansa.
Moral nu are nicio calitate din punctul meu de vedere, sentimente fata de o persoana pe care nu am cunoscut-o, nu exista. In acest caz, exista vreo solutie, cum ar fi adoptia?
Multumesc.
Daca v-a crescut o doamna pe perioada minoritatii dvs si vrea sa va adopte, sigur, va poate adopta si astfel intrerupeti legatura ( in acte; legal) cu mama biologica.