avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Certificat medico-legal 4-5 zile
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Certificat medico-legal 4-5 zile

Bună seara,

Am fost bătut de patru persoane după care mi-am scos certificat
medico-legal. Medicul mi-a dat 4-5 zile de îngrijiri medicale.
Agresiunea s-a întâmplat în urmă cu 5 zile.

Care sunt paşii pe care trebuie să-i urmez acum ?

Vă mulţumesc anticipat !
Mergeti si depuneti plangere prealabila la politie sau parchet.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

...plus 2-3 martori care sa sustina cele relatate de dumneavoastra in plangere .
fara martori , slabe sanse sa-i "pedepsiti" pe agresori .
Având in vedere faptul ca nu necesitate îngrijiri medicale decât 4-5 zile, nu prea aveți ce face, daca vreți sa obtineti daune. In dosar se va da o Ordonanța de clasare. Totuși, aveți posibilitatea sa faceți plângere la poliție, si asta ar trebui sa si faceți.
av_silvia_margineanu a scris:

Având in vedere faptul ca nu necesitate îngrijiri medicale decât 4-5 zile, nu prea aveți ce face, daca vreți sa obtineti daune. In dosar se va da o Ordonanța de clasare. Totuși, aveți posibilitatea sa faceți plângere la poliție, si asta ar trebui sa si faceți.


In ce temei se va da ordonanta de clasare, dna avocat?
patrascu razvan a scris:

Mergeti si depuneti plangere prealabila la politie sau parchet.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.



Vă mulţumesc mult dl. avocat !

La parchet trebuie să anexez la plângere xero-copie după certificatul medico-legal
sau ataşez originalul ?

Alte discuții în legătură

Sfat dosar penal Alecuionut Alecuionut Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema, Intr-o dimineata cand am venit de la serviciu in urma unor discutii contradictorii cu un vecin, am ... (vezi toată discuția)
Am fost victima unei agresiuni fizice în urmă cu 6 luni, agresorul și-a recunoscut fapta dar cu toate acestea dosarul nu e finalizat. cât mai durează cercetarea penală? Ionut_lz Ionut_lz Salutare,in urma cu 6 luni am fost victima unei agresiuni,am obtinut certificat medico-legal(40-45 zile ingrijiri)agresorul si--a recunoscut fapta,plangerea a ... (vezi toată discuția)
Incredibil!!! certificat medico legal 8-9 zile ContSters163314 ContSters163314 In data de 14.07.2010 am fost atacata de un individ care a intrat la mine in curte cu un cutit in mana cu care intentiona sa mi-l infiga in abdomen. eu efectiv ... (vezi toată discuția)